Svenska Klubben ry

Svenska Klubben perustettiin vuonna 1960 ja rekisteröity yhdistys siitä tuli 2006. Ainejärjestömme kokoaa ruotsin lukijat yhteen luentojen ulkopuolellakin, tarjoamalla monenlaista vapaa-ajan toimintaa. Ainejärjestömme pitää huolta myös opiskelijoiden eduista ottamalla tarvittaessa kantaa opiskelijoita koskeviin päätöksiin.

Klubbenilaiset tunnistaa räiskyvän keltaisista haalareista sekä sinikeltaisesta haalarimerkistä. Haalarimerkkejä myydään Merkkimarkkinoilla ja tapahtumissa ja muulloin niitä voi kysellä hallituksen jäseniltä.

 

Hallitus

Hallitus kokoontuu useamman kerran vuodessa päättämään ajankohtaisista Svenska Klubbenin toimintaan liittyvistä asioista. Kokoukset ovat kaikille jäsenille avoimia ja osallistuminen onkin hyvä tapa vaikuttaa ainejärjestönsä toimintaan. Mikäli sinulla on ideoita, toivomuksia tai palautetta voit olla yhteydessä hallituksen jäseniin.
Hallituksen tavoitat parhaiten uudesta sähköpostiosoitteesta: svenskaklubbenjkl@gmail.com

 

Toimikauden 2020 hallitus

Puheenjohtaja

soila.k.joutsalainen@student.jyu.fi

  • Kuka olet: Soila Joutsalainen
  • Monesko opiskeluvuosi:
  • Mitä opiskelet: ruotsi, saksa ja viestintä
  • Mottosi:

Varapuheenjohtaja

janne.o.knuutila@student.jyu.fi

  • Kuka olet: Janne Knuutila
  • Monesko opiskeluvuosi:
  • Mitä opiskelet: Ruotsi
  • Mottosi:

Sihteeri

roosa.m.tuovinen@student.jyu.fi

  • Kuka olet: Roosa Tuovinen
  • Monesko opiskeluvuosi:
  • Mitä opiskelet: Ruotsi
  • Mottosi:

Talousvastaava

johanna.a.m.hautala@student.jyu.fi

  • Kuka olet: Johanna Hautala
  • Monesko opiskeluvuosi:
  • Mitä opiskelet: laskentatoimi, kauppaoikeus, ruotsi ja pedagogiset opinnot
  • Mottosi:

Tiedottaja

riikka.m.t.jokinen@student.jyu.fi

  • Kuka olet: Riikka Jokinen
  • Monesko opiskeluvuosi:
  • Mitä opiskelet: ruotsi, saksa ja pedagogiset opinnot
  • Mottosi:

Koulutuspoliittinen vastaava

suvi.k.koskinen@student.jyu.fi

  • Kuka olet: Suvi Koskinen
  • Monesko opiskeluvuosi:
  • Mitä opiskelet: Ruotsi ja englanti
  • Mottosi:

Tapahtumavastaava

sofia.m.koskinen@student.jyu.fi

  • Kuka olet: Sofia Koskinen
  • Monesko opiskeluvuosi:
  • Mitä opiskelet: ruotsi
  • Mottosi:

Media- ja markkinointivastaava

manu.mm.tuononen@student.jyu.fi

  • Kuka olet: Manu Tuononen
  • Monesko opiskeluvuosi:
  • Mitä opiskelet: Ruotsi
  • Mottosi: